środa, 27 września 2017

Olga Gromyko - Wiedźma Opiekunka t1

Udostępnij ten wpis:

Pierwsze wydanie serii przygód Wolhy Rednej autorstwa Olgi Gromyko, na polskim rynku ukazało się w 2007 roku wydane nakładem Fabryki Słów. Wydawnictwo z trylogii zrobiło pięcioksiąg: "Zawód: Wiedźma" tom 1 i 2, " Wiedźma: Opiekunka" tom 1 i 2 oraz "Wiedźma Naczelna". O tyle, o ile rozumiem rozbicie pierwszej części na dwa tomy (są to dwie odrębne przygody), to drugiej już nie, historia urywa się w momencie kiedy robi się najciekawiej. Wzbudziło to moją irytację bo teraz muszę szybciutko kombinować jak dorwać następny tom :p Seria nie doczekawszy się wznowienia (z wyjątkiem pierwszego tomu w 2011 roku) biła rekordy cenowe na allegro, za używany egzemplarz. Nawet do 100zł za jeden tom!


Oto wszystkie 5 tomów z pierwszego wydania FS.


A tutaj zamieszczam małego chochlika. Po internecie krąży alternatywna wersja okładki "Wiedźma Opiekunka" tom 1. Nie wiem czy FS zamieściła ją jako pierwszą zanim zmieniła koncepcję czy ktoś po prostu sam pobawił się w Photoshopie ale uważam, że jest w klimacie.


Na nowe wydanie trzeba było czekać aż 5lat. Na szczęcie Wydawnictwo Papierowy Księżyc zabrało się za wydanie całej serii od początku do końca w sporym nakładzie. W 2014 roku wydało odrębną powieść "Wierni Wrogowie" zaliczającą się do cyklu "Kroniki Belorskie". Książkowy nakład wyczerpał się dosyć szybko i książka w internecie również osiągnęła zawrotne ceny od 80zł w górę. Od 2016 roku wydawnictwo zdecydowało się wydać całą serię Kronik w której skład wchodzą książki: "Zawód: Wiedźma", "Wiedźma: Opiekunka", "Wiedźma Naczelna", "Wiedźmie Opowieści", "Wierni Wrogowie" (wydanie drugie z nową okładką) oraz "Kroniki Belorskie" na szczęście z tym samym tłumaczeniem co FS. Z tłumaczeniami bywa różnie a to autorstwa Mariny Makarevskaya jest świetne.



Długo czekałam aż Papierowy Księżyc wznowi wydanie Wolhy Rednej. Jest ono cudne ale najbardziej zależało mi na tym, aby nareszcie spadły ceny pierwszego wydania. Miałam zakupione dwa pierwsze tomy z tego wydania a poza tym mam bardzo duży sentyment do starych książek wydanych przez FS. Nie mniej jednak resztę cyklu i tak dokupię od PK. W zasadzie to zostały mi tylko "Wiedźmie Opowieści" i "Kroniki Belorskie", bo Wiernych Wrogów udało mi się nabyć w pierwszym wydaniu PK, chociaż kuszące jest posiadanie obu wydań. Tylko skąd wziąć miejsce na półkach?

Rozpisałam się nad serią a nad samą książką prawie nic. Ale cóż mogę rzec? Książki autorstwa Olgi Gromyko po prostu się kocha. Od pierwszego tomu wpadasz jak śliwka w kompot i już w nim pływasz do końca serii, przeżywając wszystkie przygody i rozterki bohaterów, a słowiański klimat jest wprost niepowtarzalny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia